”Θεατρική Παράσταση: Ρεπορτάζ για τα Χριστούγεννα”

Την Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου, το Πάτμιον Πνευματικό Κέντρο φόρεσε τα γιορτινά του, υποδέχοντας τη θεατρική παράσταση “Ρεπορτάζ Για Τα Χριστούγεννα”, που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία από τους μαθητές της Πατμιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής. Η παράσταση ήταν ένας συνδυασμός τέχνης, φαντασίας και θρησκευτικού πνεύματος που αντάξια αντανακλούσε το πνεύμα των Χριστουγέννων.

Το θέατρο γέμισε με τη θερμή ατμόσφαιρα των εορτών, καθώς οι μαθητές ενσάρκωσαν με ενθουσιασμό και δεξιοτεχνία τους ρόλους τους. Το κοινό, αποτελούμενο κυρίως από γονείς, καθηγητές και φίλους του σχολείου, ανταποκρίθηκε θερμά, παρακολουθώντας με κομψότητα την σκηνοθετημένη παράσταση.

Ο Διευθυντής κ. Ιωάννης Ζαρκαδούλας , μίλησε στην αρχή της παράστασης, εκφράζοντας τον θαυμασμό του για το έργο που επιτελέστηκε από τους μαθητές και τους καθηγητές. Επίσης, τόνισε τη σημασία της τέχνης και του θεάτρου ως μέσων εκπαίδευσης και διαπραγμάτευσης κοινωνικών θεμάτων.

Οι μαθητές, καθοδηγούμενοι από τους καθηγητές τους, Γαϊτανίδη Ευανθία, Χρόνη Αναστασία, Λωρίδα Πηνελόπη, Τσαπράνη Γεώργιο και Βαμβάτσικου Γεωργία ανέδειξαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο το βάθος του χριστουγεννιάτικου μηνύματος. Η παράσταση αγγίζει θέματα όπως η αγάπη, η γενναιοδωρία και η αλληλεγγύη, αναδεικνύοντας τη σπουδαιότητα των ανθρωπιστικών αξιών.

Το γεγονός αυτό αποτέλεσε όχι μόνον μια ευκαιρία για την κοινότητα της Πάτμου να ενωθεί και να απολαύσει το ταλέντο των μαθητών, αλλά και ένα μήνυμα αισιοδοξίας και ελπίδας για το μέλλον.

Τα Χριστούγεννα φέτος ήταν περισσότερο από μια απλή παράσταση!! Ήταν μια εμπειρία που συνδύασε την τέχνη με τη θρησκεία και τη διασκέδαση με τον πνευματικό εμπλουτισμό.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της εξαιρετικής παράστασης, που αναδεικνύει τον πολιτισμό και την ευαισθησία των παιδιών μας.

Προβολή βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=kFLRat8poiw